Posted in RECENZE

Krycí jméno Verity ∞ Mlč zachráníš životy

„Zkusíme to jinak,“ řekl mi von Linden. „Čím by ses nechala podplatit?“ A tak jsem mu řekla, že bych chtěla zpátky oblečení.

Krycí jméno Verity jsem měla doma už tak dlouho, že mi zůstala v paměti jen mlhavá představa, o čem by kniha vlastně měla být. A ono se dá trochu říct, že to nevíte do poslední chvíle. Celou dobu je to hodně neurčité čtení, jenže… jak chcete předpovědět něčí budoucnost během války? Když každý plán závisí na tom, jestli postavy přečkají další den. A tak zde některé linky končí kam, kde byste to nečekali. Ale to mě na tom hrozně baví a zároveň je děsivě smutné.

Ráda bych poupravila seznam deseti věcí, kterých se bojím.
Zima. (Svůj strach ze tmy jsem vyměnila za Maddiinu hrůzu z chladu. Teď už mi tma nevadí, zvlášť pokud je ticho.)

První část pro mě byla trochu hůře stravitelná, je dost popisná a musíte v ní ten příběh o něco více hledat. Hodně mě mrzelo, že vždy když to začalo být opravdu zajímavé, došel náckům papír… a to doslovně. Naše hrdinka totiž má tu smůlu, že byla nešťastnou náhodou prozrazena a tak se ji dostalo mnoha poct, které gestapo uštědřuje svým nepřátelským vězňům. A aby získala alespoň trochu času, rozhodne se spolupracovat, chce totiž vypovědět svůj příběh.

Vypráví o svém přátelství utkaném v době války a odhaluje tak i postup své kamarádky mezi opravdové letce. A ta to jako ženský letec měla samozřejmě o něco těžší.

„Lži! Lži jim, ty krávo pitomá! Řekni jim cokoli! Přestaň si hrát na mučednici a LŽI!

Tahle kniha je krásná hlavně ve svých detailech, málo co říká autorka přímo, ale na konci dokáže propojit i zprvu bezvýznamné kousky. V téhle knize hraje pod krycím jménem pomalu každý druhý, někdo to dělá kvůli svému přesvědčení a jiný chce prostě jen přežít. Zatímco v první části dostáváme jednoduše fakta a příběhy z minulosti, teprve v druhé části vše začíná opravdu vřít.

Zvláštní zde byl především pohled na vojáky gestapa, byl totiž hrozně lidský. Pro někoho jsou to zrůdy, pro jiného otec, syn či manžel. Tohle je druhá světová válka zase trochu jinýma očima. Musím se přiznat, že jsem na začátku vůbec nečekala, že mě nakonec Krycí jméno Verity tak chytne. Docela dlouho mi trvalo, než jsem v knize našla to nejlepší, začátek se příliš táhl. Naštěstí jsem ale ve čtení nepolevila a pokud jste tuhle knihu dosud odkládali stejně jako já, určitě to napravte.

Pro další informace o knize si rozklikněte celý článek >

HODNOCENÍ: 8/10 (Polib mě, Hardy!)

Autorka: Elizabeth Wein
Originál: Code Name Verity
České vydání: CooBoo, 2016
Formát: hardback, 312 stran
Přeložil: Petr Eliáš
Databáze: Goodreads, DatabázeKnih
Žanrové tagy: historická fikce
Volné pokračování: Rose pod palbou

Při psaní recenze jsem posloucha: tuhle skvělou, tu ještě lepší a jiné 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *